EPCOS (TDK) B41041A4338M
B41041A4338M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A4338M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41041A4338M.pdf
Availability of B41041A4338M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41041A4338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A4338M
Internal Part NumberEIS-B41041A4338M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package375
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41041
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A4338M
Related LinksB41041, B41041A4338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A4338M Details Description
Related parts for B41041A4338M
RES 360K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTICK HDR datasheet.pdf
IC STROBED FIFO 64X18 56-SSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 32-VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf