EPCOS (TDK) B41041A5156M
B41041A5156M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A5156M
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41041A5156M.pdf
Availability of B41041A5156M
QUANTITY
B41041A5156M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A5156M
Internal Part NumberEIS-B41041A5156M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current98mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A5156M
Related LinksB41041, B41041A5156M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A5156M Details Description
Related parts for B41041A5156M
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
LED 17.46MM YELLOW DIFF PNL MNT datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/WH 2.7-3.9 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf