EPCOS (TDK) B41692A5158Q9
B41692A5158Q9 picture photo
Mfg. Part Number
B41692A5158Q9
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL
Datasheet Download
B41692A5158Q9.pdf
Availability of B41692A5158Q9
QUANTITY
B41692A5158Q9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41692A5158Q9
Internal Part NumberEIS-B41692A5158Q9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41692
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.75A
Impedance77 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.551" Dia x 1.181" L (14.00mm x 30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41692A5158Q9
Related LinksB41692, B41692A5158Q9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41692A5158Q9 Details Description
Related parts for B41692A5158Q9
IDC CABLE - MSR60K/MC60M/MCG60K datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG ESD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 89 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 17.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf