EPCOS (TDK) B41821A4688M
B41821A4688M picture photo
Mfg. Part Number
B41821A4688M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41821A4688M.pdf
Availability of B41821A4688M
QUANTITY
B41821A4688M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A4688M
Internal Part NumberEIS-B41821A4688M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41821
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A4688M
Related LinksB41821, B41821A4688M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A4688M Details Description
Related parts for B41821A4688M
IC CTRL/REG SYNC BUCK 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 8POS .250 BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GROMMET 1.750" RUBBER BLACK datasheet.pdf
PATCH PNL 10" RJ45 CAT6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf