EPCOS (TDK) B41827A7337M
B41827A7337M picture photo
Mfg. Part Number
B41827A7337M
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41827A7337M.pdf
Availability of B41827A7337M
QUANTITY
B41827A7337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41827A7337M
Internal Part NumberEIS-B41827A7337M
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current495mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41827A7337M
Related LinksB41827, B41827A7337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41827A7337M Details Description
Related parts for B41827A7337M
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 4A datasheet.pdf