EPCOS (TDK) B41858C4687M8
B41858C4687M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41858C4687M8
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41858C4687M8.pdf
Availability of B41858C4687M8
QUANTITY
B41858C4687M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858C4687M8
Internal Part NumberEIS-B41858C4687M8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)118 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current846mA
Impedance105 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858C4687M8
Related LinksB41858, B41858C4687M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858C4687M8 Details Description
Related parts for B41858C4687M8
IC TEMP SNSR PROG 5V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP STRT/JOG/STP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
HI-TEMP,M12,2WIRE,NO,NO-POL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
81 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
680UF 63V 18X25MM 105C 10000H datasheet.pdf