EPCOS (TDK) B43041A4335M
B43041A4335M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A4335M
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43041A4335M.pdf
Availability of B43041A4335M
QUANTITY
B43041A4335M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A4335M
Internal Part NumberEIS-B43041A4335M
Standard Package2,500
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A4335M
Related LinksB43041, B43041A4335M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A4335M Details Description
Related parts for B43041A4335M
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC AC/DC CONV -5V 200MA SIP10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.23 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN ADAPTER 7P-7P F-M PNL MNT datasheet.pdf
34 UNASSM KIT M SERIES datasheet.pdf
RD/HF CONNECTORS datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf