EPCOS (TDK) B43252A107M
B43252A107M picture photo
Mfg. Part Number
B43252A107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
B43252A107M.pdf
Availability of B43252A107M
QUANTITY
B43252A107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252A107M
Internal Part NumberEIS-B43252A107M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43252
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252A107M
Related LinksB4325, B43252A107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252A107M Details Description
Related parts for B43252A107M
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RND STANDOFF 10-24 NYLON 1-1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
INSERT MALE 108POS+1GND CRIMP datasheet.pdf