EPCOS (TDK) B43252A4397M
B43252A4397M picture photo
Mfg. Part Number
B43252A4397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43252A4397M.pdf
Availability of B43252A4397M
QUANTITY
B43252A4397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252A4397M
Internal Part NumberEIS-B43252A4397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252A4397M
Related LinksB43252, B43252A4397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252A4397M Details Description
Related parts for B43252A4397M
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 80A TO-264 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf