EPCOS (TDK) B43254E2277M
B43254E2277M picture photo
Mfg. Part Number
B43254E2277M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43254E2277M.pdf
Availability of B43254E2277M
QUANTITY
B43254E2277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254E2277M
Internal Part NumberEIS-B43254E2277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254E2277M
Related LinksB43254, B43254E2277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254E2277M Details Description
Related parts for B43254E2277M
IC OPAMP GP 83MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG18G/AF18/AFG18G datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 210MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FILTER RC EMI 33 OHM 47PF 1206 datasheet.pdf