EPCOS (TDK) B43255A4826M
B43255A4826M picture photo
Mfg. Part Number
B43255A4826M
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43255A4826M.pdf
Availability of B43255A4826M
QUANTITY
B43255A4826M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43255A4826M
Internal Part NumberEIS-B43255A4826M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43255
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43255A4826M
Related LinksB43255, B43255A4826M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43255A4826M Details Description
Related parts for B43255A4826M
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 36-VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A PMDU datasheet.pdf