EPCOS (TDK) B43455A9338M
B43455A9338M picture photo
Mfg. Part Number
B43455A9338M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A9338M.pdf
Availability of B43455A9338M
QUANTITY
B43455A9338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A9338M
Internal Part NumberEIS-B43455A9338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package30
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance43 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A9338M
Related LinksB43455, B43455A9338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A9338M Details Description
Related parts for B43455A9338M
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
IC DAS 16BIT 40-TQFN datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf