TE Connectivity DU1330-470M
DU1330-470M picture photo
Mfg. Part Number
DU1330-470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 800MA 390 MOHM
Datasheet Download
DU1330-470M.pdf
Availability of DU1330-470M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DU1330-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of DU1330-470M
Internal Part NumberEIS-DU1330-470M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDU1330, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)390 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DU1330-470M
Related LinksDU133, DU1330-470M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DU1330-470M Details Description
Related parts for DU1330-470M
RES 3.3K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCR SURFACE MT 1000V 8A D-PAK datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220F datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 100MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 1W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf