EPCOS (TDK) B43457A5338M
B43457A5338M picture photo
Mfg. Part Number
B43457A5338M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457A5338M.pdf
Availability of B43457A5338M
QUANTITY
B43457A5338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457A5338M
Internal Part NumberEIS-B43457A5338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457A5338M
Related LinksB43457, B43457A5338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457A5338M Details Description
Related parts for B43457A5338M
IC DGTL RCVR DUAL 67MSPS 80QFP datasheet.pdf
LED 5MM VERT HIEFF DIFF ORG PCMT datasheet.pdf
BOARD PROTOTYPING W/C8051F320 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
024 UNIV I/O 30DP SLOT datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 17POS ORG datasheet.pdf
CONN HDR 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf