EPCOS (TDK) B43504D2687M87
B43504D2687M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504D2687M87
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504D2687M87.pdf
Availability of B43504D2687M87
QUANTITY
B43504D2687M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504D2687M87
Internal Part NumberEIS-B43504D2687M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.06A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504D2687M87
Related LinksB43504D, B43504D2687M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504D2687M87 Details Description
Related parts for B43504D2687M87
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
LANTERN XENON 78LM D(4) datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf