EPCOS (TDK) B43504G2108M67
B43504G2108M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43504G2108M67
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504G2108M67.pdf
Availability of B43504G2108M67
QUANTITY
B43504G2108M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504G2108M67
Internal Part NumberEIS-B43504G2108M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504G2108M67
Related LinksB43504G, B43504G2108M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504G2108M67 Details Description
Related parts for B43504G2108M67
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO-C SS M12 DBL END M/F SP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 6POS THRUHL datasheet.pdf