EPCOS (TDK) B43508A9157M80
B43508A9157M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9157M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9157M80.pdf
Availability of B43508A9157M80
QUANTITY
B43508A9157M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9157M80
Internal Part NumberEIS-B43508A9157M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.15 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9157M80
Related LinksB43508A, B43508A9157M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9157M80 Details Description
Related parts for B43508A9157M80
IC OPAMP LOGARITHMIC 45KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
TOOL HAND FERRULE KIT .250-.259 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 1.62A 130 MOHM datasheet.pdf