EPCOS (TDK) B43508A9187M80
B43508A9187M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9187M80
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9187M80.pdf
Availability of B43508A9187M80
QUANTITY
B43508A9187M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9187M80
Internal Part NumberEIS-B43508A9187M80
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9187M80
Related LinksB43508A, B43508A9187M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9187M80 Details Description
Related parts for B43508A9187M80
FERRITE BEAD 200MHZ .297 LENGTH datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048S/X 10" datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
1X4 SEALD HARN ASSY W/O CPA datasheet.pdf
STRAIN RELIEF ASSY. datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 25V X5R 0504 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf