EPCOS (TDK) B43511A9477M
B43511A9477M picture photo
Mfg. Part Number
B43511A9477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43511A9477M.pdf
Availability of B43511A9477M
QUANTITY
B43511A9477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43511A9477M
Internal Part NumberEIS-B43511A9477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43511
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43511A9477M
Related LinksB43511, B43511A9477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43511A9477M Details Description
Related parts for B43511A9477M
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf