EPCOS (TDK) B43540A5157M87
B43540A5157M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5157M87
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5157M87.pdf
Availability of B43540A5157M87
QUANTITY
B43540A5157M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5157M87
Internal Part NumberEIS-B43540A5157M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)710 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance1.03 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5157M87
Related LinksB43540A, B43540A5157M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5157M87 Details Description
Related parts for B43540A5157M87
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRIAC 700V 10A TO220AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT NPT BUCK 1200V 160A Y4-M5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf