EPCOS (TDK) B43540C9187M
B43540C9187M picture photo
Mfg. Part Number
B43540C9187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540C9187M.pdf
Availability of B43540C9187M
QUANTITY
B43540C9187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C9187M
Internal Part NumberEIS-B43540C9187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C9187M
Related LinksB43540, B43540C9187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C9187M Details Description
Related parts for B43540C9187M
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL LP EI232 16-DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/14/90 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf