EPCOS (TDK) B43601F2477M67
B43601F2477M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43601F2477M67
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601F2477M67.pdf
Availability of B43601F2477M67
QUANTITY
B43601F2477M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601F2477M67
Internal Part NumberEIS-B43601F2477M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance260 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601F2477M67
Related LinksB43601F, B43601F2477M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601F2477M67 Details Description
Related parts for B43601F2477M67
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWR MANAGER PROG 4OUT 14-TMLF datasheet.pdf
CONN SMP PLUG STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
INTERFACE MOD DSUB HD15POS FEML datasheet.pdf
CABLE AMC-TNC BLKHD JACK 50MM datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V C0K 0402 datasheet.pdf