EPCOS (TDK) B58600E410A23
B58600E410A23 picture photo
Mfg. Part Number
B58600E410A23
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE SENSOR AEA 10.00 C29/1
Datasheet Download
B58600E410A23.pdf
Availability of B58600E410A23
QUANTITY
B58600E410A23 Order Process
Ship out your order
Specifications of B58600E410A23
Internal Part NumberEIS-B58600E410A23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesC29
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure145.04 PSI (1000 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 130 mV (5V)
Accuracy±2%
Voltage - Supply1 V ~ 5 V
Port Size-
Port StyleNo Port
Features-
Termination StyleSolder Pad
Maximum Pressure36.26 PSI (250 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Package / CaseDie
Supplier Device PackageDie
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B58600E410A23
Related LinksB58600, B58600E410A23 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B58600E410A23 Details Description
Related parts for B58600E410A23
RES 0.01 OHM 1.5W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 650MHZ SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
IC COMP R-R I/O SINGLE LP 8MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 40A LFPAK56D datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO214AA datasheet.pdf