EPCOS (TDK) B85121A2105A750
B85121A2105A750 picture photo
Mfg. Part Number
B85121A2105A750
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 250VAC 75A 1UF
Datasheet Download
B85121A2105A750.pdf
Availability of B85121A2105A750
QUANTITY
B85121A2105A750 Order Process
Ship out your order
Specifications of B85121A2105A750
Internal Part NumberEIS-B85121A2105A750
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEMC Filter_Feedthrough Cap EOL 13/Mar/2015
PCN Design/Specification140214EMC1e 14/Feb/2014
Standard Package10
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesB85121
PackagingTray
Capacitance1.0µF
Voltage250V
Current75A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseAxial - Threaded Terminals
Height (Max)-
Size / Dimension1.181" Dia x 2.165" L (30.00mm x 55.00mm)
Thread SizeM6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B85121A2105A750
Related LinksB85121A, B85121A2105A750 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B85121A2105A750 Details Description
Related parts for B85121A2105A750
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 30POS datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SO datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 20K OHM 20SSOP datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 15NS 32PLCC datasheet.pdf
TOOL REPLACEMENT PUNCH HEAD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 12 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
KIT WALL MNT 4-5/8X6-1/2"HOUSING datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf