Rohm Semiconductor BA033CC0WT-V5
BA033CC0WT-V5 picture photo
Mfg. Part Number
BA033CC0WT-V5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO-220FP
Datasheet Download
BA033CC0WT-V5.pdf
Availability of BA033CC0WT-V5
QUANTITY
BA033CC0WT-V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of BA033CC0WT-V5
Internal Part NumberEIS-BA033CC0WT-V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4 V ~ 25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BA033CC0WT-V5
Related LinksBA033C, BA033CC0WT-V5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BA033CC0WT-V5 Details Description
Related parts for BA033CC0WT-V5
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 6POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC MCU ARM 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CRIMPING PLIERS TURNED CONTACTS datasheet.pdf
COMB SETHAR-MIK BELL 26M-IDC 0.5 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 3POS SKT datasheet.pdf