Souriau Connection Technology BACC63CU25-43SNH
BACC63CU25-43SNH picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CU25-43SNH
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 43POS SQ FLNG WO/SCKT
Datasheet Download
BACC63CU25-43SNH.pdf
Availability of BACC63CU25-43SNH
QUANTITY
BACC63CU25-43SNH Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CU25-43SNH
Internal Part NumberEIS-BACC63CU25-43SNH
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63CU25-43SNH
Related LinksBACC63CU, BACC63CU25-43SNH Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63CU25-43SNH Details Description
Related parts for BACC63CU25-43SNH
CABLE ENTRY HOUSING 8POS GREEN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR WTCHDG SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC HD 8CH 48-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 405VC SMB datasheet.pdf
180UF 450V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf