Vishay Semiconductor/Diodes Division BAV20WS-E3-18
BAV20WS-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BAV20WS-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 250MA SOD323
Datasheet Download
BAV20WS-E3-18.pdf
Availability of BAV20WS-E3-18
QUANTITY
BAV20WS-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAV20WS-E3-18
Internal Part NumberEIS-BAV20WS-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)250mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 150V
Capacitance @ Vr, F1.5pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAV20WS-E3-18
Related LinksBAV20W, BAV20WS-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAV20WS-E3-18 Details Description
Related parts for BAV20WS-E3-18
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLCK PCB 10.16MM 5POS datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CL CRD JWL DUAL ONYX 12' ANG datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf