Vishay Semiconductor/Diodes Division BAV20WS-E3-18
BAV20WS-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BAV20WS-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 250MA SOD323
Datasheet Download
BAV20WS-E3-18.pdf
Availability of BAV20WS-E3-18
QUANTITY
BAV20WS-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAV20WS-E3-18
Internal Part NumberEIS-BAV20WS-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)250mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 150V
Capacitance @ Vr, F1.5pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAV20WS-E3-18
Related LinksBAV20W, BAV20WS-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAV20WS-E3-18 Details Description
Related parts for BAV20WS-E3-18
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 380MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
GDT 600V 20% 20KA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.3A 14.6 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MED FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf