Vishay/BCcomponents BFC233620472
BFC233620472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233620472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 20% 310VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233620472.pdf
Availability of BFC233620472
QUANTITY
BFC233620472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233620472
Internal Part NumberEIS-BFC233620472
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233620472
Related LinksBFC233, BFC233620472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233620472 Details Description
Related parts for BFC233620472
IC MPU/RESET CIRC 1.90V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ TO220-7 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 366.03VC AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf