Vishay/BCcomponents BFC233627472
BFC233627472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233627472
Brief Description
CAP FILM 4.7 NF 10% 310VAC RADIA
Datasheet Download
BFC233627472.pdf
Availability of BFC233627472
QUANTITY
BFC233627472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233627472
Internal Part NumberEIS-BFC233627472
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233627472
Related LinksBFC233, BFC233627472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233627472 Details Description
Related parts for BFC233627472
IC ADC 12BIT 3MSPS SAMPLE 28SSOP datasheet.pdf
CONN SAVER D-SUB 62POS M-F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 8W MONO 32TQFN datasheet.pdf
PLIERS ELEC CHAIN NOSE 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 7.8432 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf