Vishay/BCcomponents BFC233861392
BFC233861392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233861392
Brief Description
CAP FILM 0.0039 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233861392.pdf
Availability of BFC233861392
QUANTITY
BFC233861392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233861392
Internal Part NumberEIS-BFC233861392
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233861392
Related LinksBFC233, BFC233861392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233861392 Details Description
Related parts for BFC233861392
TERM BLOCK FEED-THRU GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 170MA 8.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26POS datasheet.pdf
ARS RELAY 1 FORM C 3V datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TV 18C MIXED TWIN SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf