Vishay/BCcomponents BFC236521154
BFC236521154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236521154
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236521154.pdf
Availability of BFC236521154
QUANTITY
BFC236521154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236521154
Internal Part NumberEIS-BFC236521154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236521154
Related LinksBFC236, BFC236521154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236521154 Details Description
Related parts for BFC236521154
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
70232-311P METRAL HDR STR PF 4X6 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 18DFN datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 5MM GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TM3336M016DCBA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 20POS SMD datasheet.pdf