Vishay/BCcomponents BFC236622823
BFC236622823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236622823
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236622823.pdf
Availability of BFC236622823
QUANTITY
BFC236622823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236622823
Internal Part NumberEIS-BFC236622823
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236622823
Related LinksBFC236, BFC236622823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236622823 Details Description
Related parts for BFC236622823
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 1A DPAK datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf