Vishay/BCcomponents BFC236853564
BFC236853564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236853564
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236853564.pdf
Availability of BFC236853564
QUANTITY
BFC236853564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236853564
Internal Part NumberEIS-BFC236853564
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.295" W (30.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236853564
Related LinksBFC236, BFC236853564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236853564 Details Description
Related parts for BFC236853564
RES MO 1/2W 240 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3668SD-4550 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 444 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
RES 720 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf