Vishay/BCcomponents BFC237042683
BFC237042683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237042683
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237042683.pdf
Availability of BFC237042683
QUANTITY
BFC237042683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237042683
Internal Part NumberEIS-BFC237042683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237042683
Related LinksBFC237, BFC237042683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237042683 Details Description
Related parts for BFC237042683
RES SMD 27 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 22A 156W TO220-3 datasheet.pdf
IC CLK BUFF ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SGE-245-2-0560 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE 2A DII/E27 500VAC datasheet.pdf