Vishay/BCcomponents BFC237045683
BFC237045683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237045683
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237045683.pdf
Availability of BFC237045683
QUANTITY
BFC237045683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237045683
Internal Part NumberEIS-BFC237045683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237045683
Related LinksBFC237, BFC237045683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237045683 Details Description
Related parts for BFC237045683
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 5POS datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY DUP LC SM 1 PIN 2M datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SHMTT-TRIG 14QFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 7.5KW datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 225.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 46POS datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf