Vishay/BCcomponents BFC237059392
BFC237059392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237059392
Brief Description
CAP FILM 3900PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237059392.pdf
Availability of BFC237059392
QUANTITY
BFC237059392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237059392
Internal Part NumberEIS-BFC237059392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237059392
Related LinksBFC237, BFC237059392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237059392 Details Description
Related parts for BFC237059392
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
IC IR LIGHT-VOLT CONV SIDELOOKER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PSR 12ESOP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf