Vishay/BCcomponents BFC2370EC124
BFC2370EC124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370EC124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370EC124.pdf
Availability of BFC2370EC124
QUANTITY
BFC2370EC124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370EC124
Internal Part NumberEIS-BFC2370EC124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370EC124
Related LinksBFC237, BFC2370EC124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370EC124 Details Description
Related parts for BFC2370EC124
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 1.4A datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
BAND PASS FILTER 2.45 GHZ 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9A IPAK datasheet.pdf