Vishay/BCcomponents BFC237152273
BFC237152273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237152273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237152273.pdf
Availability of BFC237152273
QUANTITY
BFC237152273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237152273
Internal Part NumberEIS-BFC237152273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237152273
Related LinksBFC237, BFC237152273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237152273 Details Description
Related parts for BFC237152273
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 38PS .1" DL R/A GOLD datasheet.pdf
CAP PTFE 10PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 18MM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1W 0207 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 2KW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 48V datasheet.pdf