Vishay/BCcomponents BFC237534103
BFC237534103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237534103
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237534103.pdf
Availability of BFC237534103
QUANTITY
BFC237534103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237534103
Internal Part NumberEIS-BFC237534103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237534103
Related LinksBFC237, BFC237534103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237534103 Details Description
Related parts for BFC237534103
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LED 3030 LINEAR STRIP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 230MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf