Vishay/BCcomponents BFC237663274
BFC237663274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237663274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 270NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237663274.pdf
Availability of BFC237663274
QUANTITY
BFC237663274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237663274
Internal Part NumberEIS-BFC237663274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237663274
Related LinksBFC237, BFC237663274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237663274 Details Description
Related parts for BFC237663274
FIXED IND 270UH 11.4A 56 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC LIION CHRGR USB/AC-IN 10DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 330MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf