Vishay/BCcomponents BFC237668273
BFC237668273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237668273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237668273.pdf
Availability of BFC237668273
QUANTITY
BFC237668273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237668273
Internal Part NumberEIS-BFC237668273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237668273
Related LinksBFC237, BFC237668273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237668273 Details Description
Related parts for BFC237668273
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 70" SLDR NM-NF datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 200MHZ 54BGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf