Vishay/BCcomponents BFC237668363
BFC237668363 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237668363
Brief Description
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237668363.pdf
Availability of BFC237668363
QUANTITY
BFC237668363 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237668363
Internal Part NumberEIS-BFC237668363
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237668363
Related LinksBFC237, BFC237668363 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237668363 Details Description
Related parts for BFC237668363
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 55POS W/PIN datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 32 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC CURRENT SHUNT CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
KIT RCVR QUICK DISCONNECT 15 M datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 600V 280A CA datasheet.pdf
300UF 6V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf