Vishay/BCcomponents BFC238066562
BFC238066562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238066562
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238066562.pdf
Availability of BFC238066562
QUANTITY
BFC238066562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238066562
Internal Part NumberEIS-BFC238066562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238066562
Related LinksBFC238, BFC238066562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238066562 Details Description
Related parts for BFC238066562
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
IC MOD/DEMOD DOUBLE-BAL 8-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
IC MUX LP 2-INPUT 6-XSON datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 10-30VDC 15MM datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C 32K EEPR 8TSSO datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 37MM datasheet.pdf