Vishay/BCcomponents BFC238066562
BFC238066562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238066562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238066562.pdf
Availability of BFC238066562
QUANTITY
BFC238066562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238066562
Internal Part NumberEIS-BFC238066562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238066562
Related LinksBFC238, BFC238066562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238066562 Details Description
Related parts for BFC238066562
CONN RCPT 14-16AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS R/A datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT SPARTAN 3ADSP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.56 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
C CLOCK GENERATOR 16TQFN datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf