Vishay/BCcomponents BFC238314364
BFC238314364 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238314364
Brief Description
CAP FILM 360NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238314364.pdf
Availability of BFC238314364
QUANTITY
BFC238314364 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238314364
Internal Part NumberEIS-BFC238314364
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.36µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238314364
Related LinksBFC238, BFC238314364 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238314364 Details Description
Related parts for BFC238314364
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
PCI EXP EON EXPRESS MOD 98P 3.25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 24 INCH datasheet.pdf