Vishay/BCcomponents BFC238350512
BFC238350512 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238350512
Brief Description
CAP FILM 5100PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238350512.pdf
Availability of BFC238350512
QUANTITY
BFC238350512 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238350512
Internal Part NumberEIS-BFC238350512
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238350512
Related LinksBFC238, BFC238350512 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238350512 Details Description
Related parts for BFC238350512
CONV DC-DC TRPL-VO 12A VERT datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIG RK SW -M01- CNRS datasheet.pdf
CONN FIBER LCD (MM)90D 1.6/2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf