Vishay/BCcomponents BFC238553133
BFC238553133 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238553133
Brief Description
CAP FILM 0.013 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238553133.pdf
Availability of BFC238553133
QUANTITY
BFC238553133 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238553133
Internal Part NumberEIS-BFC238553133
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package700
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.013µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238553133
Related LinksBFC238, BFC238553133 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238553133 Details Description
Related parts for BFC238553133
CABLE TIE MINI 18LB 8.0" datasheet.pdf
IC SERIAL-IN SHIFT-REG 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.28M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC UF RADIAL datasheet.pdf