Vishay/BCcomponents BFC238553163
BFC238553163 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238553163
Brief Description
CAP FILM 0.016 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238553163.pdf
Availability of BFC238553163
QUANTITY
BFC238553163 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238553163
Internal Part NumberEIS-BFC238553163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package700
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238553163
Related LinksBFC238, BFC238553163 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238553163 Details Description
Related parts for BFC238553163
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 165W TO247 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 1 ISL6526A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN PCI/PCI-X 64-LQFP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf