Vishay/BCcomponents BFC238554472
BFC238554472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238554472
Brief Description
CAP FILM 0.0047 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238554472.pdf
Availability of BFC238554472
QUANTITY
BFC238554472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238554472
Internal Part NumberEIS-BFC238554472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238554472
Related LinksBFC238, BFC238554472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238554472 Details Description
Related parts for BFC238554472
SIDACTOR BI 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.1A TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT 600V 55A 200W TO247AD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 1.14K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf